Reklama


Ultrazvuková liposukce

Liposukce je chirurgická metoda, umožňující tvarování těla odsátím přebytečného tuku. Patří do oboru estetické chirurgie. V podstatě se jedná o odsátí tuku z podkoží z minimálních operačních přístupů - tzv. miniinvazivní technikou. Malé řezy se provádějí v místech přirozených kožních vrásek a ohybů mimo odsávanou oblast. Při ultrazvukové liposukci se ke zkapalnění tukových buněk a následnému odsávání tuku využívá ultrazvuková kanyla. Energie ultrazvuku působí na stěny tukových buněk a způsobuje jejich zkapalnění.Není tedy využívána pouze mechanická síla jako u klasické liposukce. Ultrazvuková liposukce se také často kombinuje s tumescentní technikou, kdy podkoží je nejprve napuštěno roztokem s anestetikem. Metoda je zvláště vhodná u oblastí s větším množstvím vaziva, neboť ultrazvuk má schopnost dobře pronikat tkání s vyšším obsahem vaziva. Proto je často používána u zvazivovatělých ploch těla, např. horní poloviny zad, mužských hýždí, mužského prsu, v jizevnatém terénu a u starších pacientů.

Jak zákrok probíhá?

Operace probíhá podobně jako u klasického liposukce. Po celkové nebo lokální anestezii (při použití tumescentní techniky) se udělá malý řez, kterým se kanyla zavede pod kůži. Ultrazvuková energie působí na tukové buňky a tuk zkapalní. Následně se kanylou odsaje za použití podtlaku. Po zákroku je nutné nošení kompresního prádla.

Jaké jsou výhody a nevýhody ultrazvukové liposukce?

Výhodou je schopnost pronikat tkání s vyšším obsahem vaziva a malá krevní ztráta. Při nesprávném provádění zde existuje vyšší riziko popálení kůže, pokud se hrot kanyly příliš přiblíží ke spodní vrstvě kůže. Tato komplikace není příliš častá. Pro vysoké náklady na ultrazvukový přístroj a tím i vyšší cenu výkonu, je metoda málo využívána. Požadovaný výsledek liposukce závisí na předoperačním úsudku, pečlivosti a zkušenosti chirurga. Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících výsledek liposukce je průměr užívaných liposukčních kanyl. Širší kanyly odsávají při průniku tukovou tkání více tuku a šetří tak chirurgovi čas i fyzické úsilí. Pro pacienta jsou však nevýhodou, protože kanyla za sebou odsátím tuku zanechává větší prázdné prostory a ve výsledku může způsobit znatelnější nerovnosti povrchu kůže. Proto dnes více užíváme kanyly malého průměru do 3-4 mm, které přinášejí mnohem příznivější výsledky.

Co je to externí ultrazvuková lipolýza?

Pod názvem ultrazvuková liposukce je někdy nesprávně uváděna i tzv. externí ultrazvuková lipolýza, při které jsou tukové buňky narušovány ultrazvukem přes kůži a poté jsou přirozeným metabolismem odbourány a odplaveny lymfatickým systémem. Při tomto výkonu nedochází k porušení kožního krytu a odsávání tuku kanylou, je tedy neinvazivní a bezbolestný, anestezie není nutná. Výkon je třeba několikrát opakovat do dosažení požadovaného úbytku tukové tkáně. Přístroje pro tento typ výkonu jsou známy pod názvy Ultracountour a Ultrashape. Doporučujeme zjistit si reference a ev. zvážit invazivní metody liposukce, úbytek tukové tkáně po tomto výkonu není vždy zaručen.