Reklama


Tumescentní liposukce

Tumescentní liposukce je chirurgická metoda, umožňující tvarování těla odsátím přebytečného tuku. V podstatě se jedná o odsátí tuku z podkoží z minimálních operačních přístupů- tzv. miniinvazivní technikou. Zákrok patří do oboru plastické chirurgie a je vhodný zvláště u lidí s nahromaděním tuku v tzv. predilekčních lokalizacích - u mužů se jedná o břišní partie, podbradek, boky, u žen zejména o oblast hýždí, boků, stehen, podbřišek, oblast kolen, lýtka, ale mohou být ošetřena i jiná místa dle přání pacienta. Ideálními kandidáty pro provedení tumescentní liposukce jsou zdraví lidé, kteří nejsou obézní, ale mají pouze nadváhu 5-15 kg a nedaří se jim upravit postavu cvičením a zdravou životosprávou. Věkové omezení není dáno, záleží pouze na zdravotním a fyzickém stavu pacienta a vhodnosti indikace tohoto výkonu. Tumescentní liposukce přináší objemový úbytek v operované oblasti, ale neřeší vady kůže jako je celulita a strie. Zde se lépe uplatní laserové metody liposukce.

Jak zákrok probíhá?

Podstatou tumescentní liposukce je aplikace speciálního tzv. tumescentního roztoku do podkoží ošetřované oblasti. Vlastní slovo tumescentní pochází z latinského tumere, tumesco - což znamená zduřelý, oteklý a odráží vzhled lokality připravené k odsátí přebytečného tuku. Vlastní liposukce začíná obvyklou přípravou operačního pole, tj. očištěním kůže pacienta antiseptickým roztokem a zarouškováním. Poté se jehlou aplikuje tumescentní roztok do podkoží operované oblasti. Roztok obsahuje anestetikum a látky omezující krvácení (adrenalin) a jeho množství odpovídá asi 2-3násobku odsávaného tuku. Vzhledem k užití lokálního anestetika v roztoku není nutná celková anestezie. K odsátí tuku se využívají tenké kanyly, poháněné různým typem energie, nejčastěji vibrační. Odsávání tuku z těla se děje za pomocí podtlaku. Vzhledem k užití lokální anestezie je možné pacienta v závěru polohovat a dokorigovat případné asymetrie. Zákrok trvá asi 2 hodiny, tedy déle než klasická liposukce.

Jak probíhá hojení a rekonvalescence?

Hospitalizace u tohoto zákroku není nutná, rekonvalescence trvá 2-3 dny, po výkonu je nutné nošení kompresního prádla po dobu 2-3 týdnů, sportovat lze za 2 týdny. Po zákroku ještě asi 24 hodin vytéká tumescentní tekutina vpichy, kterými se odsával tuk z podkoží. Vpichy jsou přelepeny náplastí. Klient by si měl opatřit dostatečné množství savých plen, které zachytí vytékající tekutinu z ranek.

Jaké jsou výhody a nevýhody tumescentní liposukce?

Výhodou tumescentní metody je lokální anestezie, aplikace velkého množství roztoku s možností využití tenkých kanyl do 4 mm v průměru, možnost polohovat pacienta během zákroku a závěrečné odsátí provádět ve stoje ke korekci případné asymetrie, minimální bolestivost po zákroku a rychlá rekonvalescence. Často se poukazuje na nemožnost odsát najednou několik velkých ploch nebo celé tělo. Je možné provést tumescentní liposukci několika oblastí najednou, ale vždy je třeba vzít v úvahu jistá omezení a rizika s tím spojená. Při každé liposukci je odsávacími kanylami poraněna podkožní tkáň v odsávané oblasti. Jedná se vlastně o dosti velikou ranou plochu, která na povrchu není vidět. Čím je tato plocha větší, tím hůře se s tím organismus vyrovnává a tím je větší riziko možných komplikací (např. embolie atd.). Po odsátí několika větších oblastí najednou, po odeznění působení lokálního anestetika (asi po 18 hodinách) je další pooperační průběh výrazně bolestivější než po odsátí jen jedné oblasti. Často si také vyžádá delší pracovní neschopnost, než je součet krátkodobých výpadků po odsátí jen jednotlivých lokalit. Roli hraje také nutnost respektovat maximální dávku lokálního anestetika, kterou lze u konkrétního pacienta použít, v závislosti na jeho váze. Při respektování maximální bezpečné dávky lokálního anestetika je metoda bezpečná. Nevýhodou je také nemožnost současného vypnutí kůže a korekce celulitidy, kterou umožňují laserové metody liposukce.

Jaké jsou kontraindikace?

Před zákrokem je vždy nutná osobní konzultace a individuální posouzení nálezu. Metoda není vhodná pro pacienty obézní, s poruchami srdečního rytmu a poruchou krevní srážlivosti, relativně nevhodní jsou i pacienti dlouhodobě užívající antidepresiva.

Hrozí nějaké komplikace?

Komplikace mohou být všeobecné chirurgické (otok, infekce, krvácení, trombóza, nekróza kůže), velmi vzácně tuková embolie a dále pak estetické komplikace – nerovnosti povrchu, barevné změny, teleangiektázie- viditelné rozšířené cévky, komplikované hojení jizev apod. Po zákroku se mohou objevit otoky, zatuhnutí a kožní nerovnosti. Ve většině případů se však za určitou dobu vstřebají. Je dobré tato místa pravidelně masírovat. Po zákroku by se klienti neměli vystavovat přímému slunci či se opalovat v soláriu. Mohlo by dojít ke vzniku trvalých pigmentací v jizvách.