Reklama


Laserová liposukce

Metoda Laser MPX

Liposukce je chirurgická metoda, umožňující tvarování těla rozpuštěním a odsátím přebytečného tuku z oblasti podkoží. Nejmodernějším laserem poslední generace pro provádění liposukce a také odstraňování celulitidy je laser MPX, který je nyní k dispozici i v České republice. První přístroj tohoto typu se objevil na jedné z pražských klinik. Ve světě je tato metoda již rozšířena, např. v USA a Německu. Laser MPX má vyšší výkon než starší typy laserů a umožňuje šetrnější zákrok vůči pacientovi. Pro rozpouštění hlubších tukových vrstev má trojnásobný výkon proti staršímu typu přístrojů, což vede k rychlejšímu a kvalitnějšímu rozpuštění tukové tkáně. Laser je multifrekvenční, specifická frekvence laseru a práce s vyšší vlnovou délkou laserového paprsku umožňuje tepelnou stimulaci podkožního kolagenu a tím vypnutí kůže. Dochází tak k vyrovnání povrchu kůže a výraznému zlepšení či úplnému odstranění celulitidy. Výkon je také bezpečnější, neboť přístroj umožňuje pomocí speciálního čidla detekovat teplotu v operované oblasti a omezovat výstupní energii, takže je sníženo riziko přehřátí či spálení podkoží a kůže.

Jak výkon probíhá?

Samotný výkon probíhá tím způsobem, že operovaná oblast je napuštěna fyziologickým roztokem s obsahem anestetika a adrenalinu, čímž se znecitliví a sníží se její prokrvení. Poté následuje prostřednictvím vpichu podkožní zavedení laserového vlákna a tepelné rozrušení tukových buněk. Po několikaminutové pauze pak lékař pomocí tenkých vibračních kanyl odsaje rozrušené tukové buňky. Po dosažení optimálního tvaru v dané lokalitě se většinou opakovaně zavádí pod kůži laserové vlákno a pokračuje se v rozrušení dalších tukových buněk. Po zákroku se doporučuje krátkodobé nošení speciálního kompresního prádla, které se nosí jen po dobu dvou týdnů. Pro výkony s cílem zlepšení či odstranění celulitidy, kde není požadavek omezení silnější tukové vrstvy, odpadá nutnost odsátí kanylami. Snižuje se nutný objem anestetika a zkracuje se ještě více doba nošení kompresního prádla.

Jaké jsou hlavní přednosti této metody?

Proti starším typům laserů typu SmartLipo a CoolLipo umožňuje nový typ laseru současně redukovat tukové tkáně a léčit celulitidu, dále umožňuje separovaně ošetřit pouze celulitidu a dosahuje uspokojivějšího vypnutí kůže. Nejdůležitější je možnost rychlejšího a důkladnějšího rozpuštění silnějších tukových vrstev, což umožňuje trojnásobný výkon přístroje, intenzivnější koagulace drobných podkožních cév s minimalizací krvácení, zkrácení operačního času, vyšší bezpečnost a nemožnost popálení podkoží i kůže. Metoda je také pro pacienta prakticky bezbolestná.

Metoda Cool Lipo

Laserová liposukce CoolLipo je nová moderní a vysoce účinná technika liposukce, při níž se využívá destrukce tukových buněk (laserová lipolýza) pomocí krátkých laserových impulsů s následným odsátím zkapalněné tukové tkáně tenkou kanylou. Tato liposukční technika umožňuje nejen šetrné odstranění tukových buněk z podkoží, ale také napnutí povislé a ochablé kůže i bez nutnosti současného odstranění tukové tkáně. Napnutí kůže je obvykle viditelné okamžitě po zákroku a nadále se zlepšuje po dobu několika týdnů. Odstranění tuku a napnutí kůže je trvalé. Odsátí tuku z podkoží se provádí z minimálních operačních přístupů- tzv. miniinvazivní technikou. Malé řezy, resp. vpichy se provádějí v místech přirozených kožních vrásek a ohybů, aby případné jizvičky nebyly patrné.

CoolLipo je nová generace laserové liposukce, která nahrazuje dosud užívanou techniku Smart Lipo. Laserový paprsek CoolLipo má vlnovou délku 1320 nm. Tato vlnová délka je pohlcována pouze ve vodě, kterou obsahují tukové buňky. Stejně jako ostatní techniky liposukce se tato metoda využívá k tvarování postavy, zejména míst s predilekčním hromaděním tukové tkáně. U mužů se jedná o břišní partie, podbradek, boky, u žen zejména o oblast hýždí, boků, stehen, podbřišek, ale také oblast kolen, lýtka, tváře. Metoda se hodí také k odstranění pokročilejších stádií celulitidy či k vyrovnání nerovného povrchu kůže např. po klasické liposukci. Působením dlouhých impulsů dokáže napnout vytahanou a povolenou kůži, která vzniká např. při rychlé ztrátě hmotnosti u obézních osob. CoolLipo totiž dokáže zasáhnout kolagen a tak zpevnit a stáhnout uvolněnou kůži.
Laserová lipolýza se obvykle provádí s využitím lokální anestézie, kdy do podkoží je napuštěn roztok s obsahem anestetika. Není tedy nutná celková anestezie jako v případě klasické liposukce. Pod kůži se po provedení drobného řezu zavede tenká kanyla s laserovým optickým vláknem. Plynulými pohyby kanyly působí energie laseru na tukové buňky a způsobí jejich zkapalnění. Zkapalněná tuková tkáň se obvykle odsaje nebo v případě malých partií je možné ji ponechat bez odsátí. Rozpuštěný tuk, který nebyl odstraněn, je z tkáně postupně prostřednictvím lymfatického systému vylučován. Na rozdíl od klasické liposukce je výrazně zkrácena doba rekonvalescence, pacient není v pracovní neschopnosti a většinou může již následující den do práce, pouze u rozsáhlejších výkonů by měl den či dva odpočívat, kompresní prádlo nosí jen po dobu 2-4 týdnů. Po zákroku bývá ošetřené místo a jeho okolí vzhledem k použití anestetika po dobu 3 - 7 dní oteklé, u citlivějších klientů nelze zcela vyloučit podlitiny.

Komplikace tohoto výkonu nelze zcela vyloučit. Mohou být všeobecné chirurgické (otok, infekce, krvácení, trombóza, nekróza kůže), velmi vzácně je popisována tuková embolie a dále pak estetické komplikace – nerovnosti povrchu kůže, barevné změny, teleangiektázie- viditelné rozšířené cévky, komplikované hojení jizev apod. Množství odsátého tuku při liposukci by nemělo přesáhnout 3500 - 5000 ml tuku a je závislé na krajině, kde se odebírá. Větší množství odebraného tuku by mohlo značně zvýšit rizika, která mohou nastat bezprostředně po operaci.